تبلیغات
wellcome - توشه راه كمال
چهارشنبه 15 اردیبهشت 1389

توشه راه كمال

   نوشته شده توسط: m.m    

توشه راه كمال

اشاره:

دین مبین اسلام دربردارنده برنامه كمال و تعالى انسان و عهده‏دار رساندن او به سعادت و نیك‏بختى است . از این رو هر كس كه نسبت‏به تعالیم و دستورات این دین پاى‏بندى بیشترى داشته باشد راه كمال را سریع‏تر پیموده و به فلاح و رستگارى نزدیكتر مى‏شود.

تقوى یكى از مراحل اساسى كمال انسان است كه براى رسیدن به آن باید به عنوان نخستین قدم تكالیف و واجبات الهى را انجام داد و از محرمات و گناهان دورى جست تا رفته رفته به مراتب بالاى تقوى رسید و به تعبیر قرآن، گرامى‏ترین مردم نزد خدا شد .

این مقاله به بررسى یكى از ارزشمندترین ره‏توشه‏هاى مسیر كمال; یعنى نماز مى‏پردازیم و تلاش خواهیم كرد كه جایگاه این فریضه الهى در تعالیم انسان‏ساز اسلام و نقش آن در رشد و كمال انسان را پیش از پیش روشن سازیم .

1 - جایگاه نماز در تعالیم اسلامى

در آغاز بحث، بى‏هیچ مقدمه، براى آنكه به جایگاه و اهمیت نماز در تعالیم اسلامى بیشتر پى ببریم به بررسى تعابیر و اوصافى مى‏پردازیم كه در روایات ما در مورد نماز به كار رفته است:

1 - 1 . بهترین چیزى كه در اسلام قرار داده شده است .

روزى ابوذر از پیامبر (ص) سؤال مى‏كند كه «اى پیامبر خدا شما مرا به نماز امر كردید، نماز چیست؟» و رسول‏الله (ص) مى‏فرمایند: «نماز بهترین چیزى است كه در اسلام وضع شده است‏» .

2 - 1 . بهترین كارها .

در حدیثى از امیرالمؤمنین على (ع) آمده است:

«شما را سفارش مى‏كنم به نماز و محافظت‏بر آن، به درستى كه نماز بهترین كارهاست‏» .

3 - 1 . با فضیلت‏ترین كارها .

 

شخصى از امام صادق (ع) سؤال مى‏كند كه بعد از شناختن خداوند، برترین كارها چیست؟ و امام در جواب مى‏فرمایند:

«هیچ چیز بعد از شناختن خداوند به پاى نماز نمى‏رسد» .

4 - 1 . ستون و اساس دین .

رسول گرامى اسلام (ص) مى‏فرمایند كه: «نماز مانند ستون خیمه است . همچنانكه در خیمه، اگر ستون پابرجا باشد، طناب و میخ و روكش خیمه فایده دارد، و اگر ستون بشكند دیگر نه طنابى به درد مى‏خورد و نه میخى و نه ... همچنان هم نماز در دین اسلام [به منزله ستون خیمه دین است] .»

اگر فرد نمازش پابرجا و درست‏بود و بر آن مواظبت داشت دین او هم پابرجاست . ولى اگر نمازش را به جا نیاورد یا در آن سستى ورزید، اساس دینش فرو مى‏ریزد و از هم مى‏پاشد و باقى اعمال نیز به حال او سودى نخواهد داشت; همانند خیمه‏اى كه ستونش بشكند .

5 - 1 . دوست داشتنى‏ترین كارها نزد خدا .

امام صادق (ع) در مورد نماز مى‏فرمایند:

دوست داشتنى‏ترین كارها در نزد خداوند، صاحب عزت و جلال، نماز است .

6 - 1 . امام صادق (ع) از رسول خدا (ص) نقل مى‏كنند كه فرمودند:

براى هر چیز صورتى است و صورت دین شما نماز است .

همچنانكه هر چیز با صورت و چهره ظاهریش شناخته مى‏شود، و زیبایى و زشتى هر كس بسته به صورت اوست، نماز هم چونان صورت دین است; یعنى اولا هر كس با نماز به عنوان اهل دین شناخته مى‏شود و ثانیا هر چقدر شخص به نمازش بیشتر توجه كند، صورتش زیباتر خواهد بود . به همین دلیل است كه مى‏بینیم در دنباله همین روایت رسول اكرم (ص) مى‏فرمایند:

«صورت دین خود را زشت نكنید» .

كه اشاره به همین مطلب است كه، سبك شمردن و بى‏اعتنایى به نماز، به منزله آلوده ساختن و زشت كردن صورت دین است .

7 - 1 . اولین چیزى كه در روز قیامت‏به حساب آن رسیدگى مى‏شود .

امام باقر (ع) مى‏فرمایند:

«اولین چیزى كه از بنده (در روز قیامت) حسابرسى مى‏شود، نماز است . اگر آن مورد قبول افتاد دیگر اعمال نیز مورد قبول پروردگار واقع خواهد شد» .

تا اینجا روشن شد كه نماز تا چه اندازه مورد توجه پیشوایان دین بوده و ایشان با چه اهمیتى از نماز یاد كرده‏اند و چه الفاظى را در مورد آن به كار برده‏اند . همه اینها دلالت‏بر ارزش و جایگاه والاى نماز در تربیت انسان و حركت او به سوى كمال مطلوب دارد . شخص با ایمان كافى است كه این روایات را ببیند و با تامل در آنها نظر كند، تا دیگر از سستى و مسامحه در امر نماز دورى جسته و بر آن محافظت و مراقبت نماید تا مبادا از بركات این گنجینه پر ارزش، محروم شود . البته ما، در قسمت دیگر بحث، كه مربوط به استخفاف (سبك شمردن) و خوار كردن نماز و عواقب سهل انگارى و مسامحه در مورد نماز است، این مطلب را بیشتر بررسى خواهیم كرد، تا هر چه بیشتر به توجه پیشوایان دین به این فریضه بزرگ الهى پى ببریم . در آینده سعى خواهیم كرد تا با استفاده از قرآن و روایات و علت و فلسفه وجوب نماز را بر اهل ایمان، بیان نماییم .

2 - حكمت و فلسفه وجوب نماز:

امام رضا (ع) در حدیث مفصلى به بیان برخى از علل و فلسفه وجوب نماز مى‏پردازند كه در اینجا به چند مورد از آنها اشاره مى‏كنیم:

1 - 2 . اقرار به ربوبیت (پروردگارى) خداوند و نفى شریك از او:

اولین علتى كه امام (ع) در این روایت ذكر مى‏فرماید این است كه نماز، اقرار به ربوبیت‏خداوند و نفى شریك از اوست . زیرا شخصى كه در مقابل خدا به ركوع و سجود مى‏پردازد، در واقع اقرار مى‏كند كه تنها خداست كه شایسته است‏بنده در مقابلش خضوع كند . و غیر از او كسى را شایستگى پرستش و اطاعت‏شدن، نیست . كه این همان اقرار به توحید و شهادت به یگانگى خداوند است، كه انسان مسلمان باید در همه حال متوجه آن باشد و با همه وجودش آن را بپذیرد و از مرحله زبان به ایمان قلبى او برسد .

2 - 2 . دورى از تكبر و غرور:

فردى كه با تمام وجود و با احساس حقارت و كوچكى در مقابل خداوند سر به خاك مى‏گذارد، و خود را در پیشگاه «رب‏العالمین‏» هیچ مى‏بیند و زبان به «الله‏اكبر» گفتن مى‏گشاید، دیگر نباید در او غرور و تكبر و خودپسندى راه یابد . چرا كه، كسى باید به خود بنازد و فخرفروشى كند و تكبر ورزد كه از خود چیزى داشته باشد . والا انسانى كه همه وجودش فقر و نیاز به خداوند است، دیگر چه جاى خود بزرگ‏بینى و غرور مى‏ماند؟ و به چه چیز خود مى‏خواهد مباهات كند؟ به علمش؟ به مال و دارائیش؟ به مقام و درجه و پستش؟ ، به ... بالاخره به چه چیز مى‏خواهد دل خوش كرده و فخر بفروشد كه از آن خدا نباشد؟ اوست كه همه اینها را به انسان عطا كرده است و شخص عاقل هیچگاه به چیز امانتى و مال دیگران نباید افتخار و مباهات كند . بنابراین همچنان كه در حدیث دیگرى از حضرت فاطمه زهرا (س) آمده است كه «فرض‏الله الصلوة تنزیها من الكبر» نماز انسان را از كبر و غرور پاك مى‏سازد، و او را متواضع و فروتن مى‏كند .

3 - 2 . پاك شدن از گناهان ماقبل:

انسان با هر نماز از تمام گناهانى كه قبل از آن انجام داده پاك مى‏شود . همچنانكه رسول‏اكرم (ص) مى‏فرمایند: «هنگامى كه انسان به نماز مى‏ایستد اگر تمام فكر و ذكرش به خداو قلبش متوجه او باشد بعد از تمام شدن نماز همانند روزى است كه از مادر متولد شده است . (پاك و مبرا از همه گناهان)» امام على (ع) روزى هنگام سفارش به اصحابش نسبت‏به نماز فرمودند: «نماز، گناهان را همانند ریزش برگ‏ها از درخت، از انسان مى‏ریزد و انسان را از قید و بند گناهان آزاد مى‏سازد و در ادامه فرمود: رسول‏الله (ص) نماز را به چشمه آب گرمى تشبیه كردند كه در كنار منزل انسان باشد و هر صبح و شام پنج‏بار در آن شستشو كند، آیا در این صورت چرك و آلودگى بر این چنین شخصى باقى مى‏ماند؟»

4 - 2 . دورى از غفلت و مداومت‏بر ذكر خداوند:

یكى دیگر از عللى كه امام رضا (ع) در این روایت‏براى وجوب نماز برمى‏شمارند این است كه انسان به وسیله نماز از غفلت و ناسپاسى نسبت‏به خداوند دور شده و در عوض همیشه به یاد اوست .

یكى از خصوصیات انسان این است كه بسیار فراموشكار است و خیلى زود ولینعمت، صاحب اختیار و كسى را كه به او همه چیز داده فراموش مى‏كند و دچار غفلت مى‏شود . مثلا انسان تا گرفتار مصیبتى است، دائم خدا را مى‏خواند و از او طلب برطرف شدن گرفتاریها و رفع مصائب مى‏كند . اما به محض اینكه گرفتارى و مشكلاتش برطرف شد، انگار كه اصلا اتفاقى نیفتاده، و این گرفتارى خودبخود از بین رفته است . خدا را فراموش كرده به زندگى خویش مشغول مى‏شود . اما خداوند براى اینكه انسان همواره او را به یاد داشته باشد، و او را از غفلت و بى‏خبرى برهاند، انسان را امر كرده است كه هر شبانه‏روز پنج‏بار او را یاد كند و دقایقى را به ذكر او بگذراند، تا دچار فراموشى نشود . همچنانكه در قرآن كریم سوره طه آیه 14 آمده است: «اقم الصلوة لذكرى‏» نماز را به خاطر اینكه به یاد من باشید بپا دارید .

5 - 2 . دورى از معاصى و فسادها:

انسانى كه همواره به یاد خداست و همواره متوجه اوست و روزى پنج‏بار در پیشگاه او سجده مى‏كند و اقرار مى‏كند كه خداوند شاهد و ناظر و توانا و قدرتمند است و شایستگى سجود و خضوع و خشوع در برابرش را داراست، دیگر به خود اجازه نمى‏دهد كه در محضر خدا معصیت كند . از این رو، همیشه مراقب و مواظب اعمال و كردار خود بوده و در نتیجه به گناه آلوده نمى‏شود و از همه معاصى دور خواهد شد، همچنانكه در قرآن كریم «سوره عنكبوت آیه 45» آمده است: «اقم الصلوة ان الصلوة تنهى عن الفحشاء والمنكر ...» (نماز را بپادار كه همانا نماز بازدارنده از كارهاى زشت و منكر و ناپسند است ...»

البته هر نمازى این خاصیت را ندارد و باز دارنده از فحشا و منكر نیست . بلكه تنها نمازى مى‏تواند انسان را از معاصى دور نگاه دارد كه حقیقت نماز را دارا باشد و شخص نمازگزار، آنچه راكه بر زبان جارى مى‏كند از روى آگاهى و اعتقاد كامل باشد . چنانكه رسول‏الله (ص) فرمودند: «كسى كه از نمازش اطاعت نمى‏كند، نماز نخوانده است‏» ... و «اطاعت نماز به این است كه (شخص) از فحشا و منكر دور باشد .» و باز از امام صادق (ع) روایت‏شده است كه: «هر كس مى‏خواهد بداند كه چه مقدار از نماز بهره برده ست‏بنگرد كه نمازش تا چه حد او را از فحشا و منكر دور كرده است‏» . بنابراین تنها كسى نماز را دریافته و از آن بهره‏مند مى‏شود كه از نماز اطاعت كند . و حضور خداوند را هنگام نماز احساس كرده و او را شاهد اعمال خویش ببیند و با سجود خود اقرار به توانایى و اقتدار او و ضعف و ناتوانى خود، و با تكبیر گفتن خود شهادت به غناو بى‏نیازى و عظمت پروردگار و فقر و احتیاج خود بدهد و با «لااله‏الاالله‏» گفتنش هر چه غیر او را نفى كند . چه اینكه در غیر اینصورت به عمل خود قلبا ایمان نداشته و تنها تظاهر مى‏كرده و حقیقت‏خدا را شاهد و ناظر و قادر و توانا نمى‏دانسته است . چه اگر خدا را ناظر بر اعمال و نیات خود مى‏دانست‏به علم خود عمل مى‏كرد و از آنچه كه رضاى خدا در آن نیست دورى مى‏جست . البته این نكته قابل تذكر است كه امكان دارد شخصى كه نماز هم مى‏خواند، مرتكب گناه شود، ولى بالاخره همین نماز او را از گناه بازداشته و شخص گناهكار موفق به توبه خواهد شد . نقل شده است كه جوانى از انصار، با پیامبر (ص) نماز مى‏خواند ولى گاه مرتكب گناه نیز مى‏شد . پس از آنكه به پیامبر خبر رسید فرمودند: «بالاخره روزى نمازش او را از این گناه باز خواهد داشت و چیزى نخواهد گذشت كه توبه مى‏كند .» یعنى در هر حال نماز ریسمانى است كه نخواهد گذاشت ارتباط بنده و خدا قطع شود وحتى اگر مدتى بنده در راه گناه بیفتد و از مولایش دور شود، باز با همین ریسمان به طرف خدا باز خواهد گشت . ولى كسى كه این ریسمان را قطع كند و ارتباط خودش را با خدا از بین ببرد، این احتمال وجود دارد كه حتى زمانى كه تصمیم به بازگشت‏بگیرد نیز موفق به توبه و بازگشت‏به سوى حق تعالى نشود . پس بكوشیم تا این ریسمان و خط ارتباطى خود با خدا را هر چه محكمتر سازیم و هرگز دست از این رشته پیوند برنداریم كه مبادا دچار هلاكت و سرگشتگى شویم و راهى براى برگشت نداشته باشیم .

این بود گوشه‏اى از دریاى بیكران حكمت و فواید نماز كه به مصداق:

آب دریا را اگر نتوان كشید

هم به قدر تشنگى باید چشید.

کمال مطلق

وقتی می‌گوییم خداوند کمال مطلق و نامتناهی است، مقصود از آن، همان «صفات جمال» خدا؛ از قبیل «علم» و «قدرت» و «حیات» و «اراده» است. هرگاه بنده‌ای در پرتو پیمودن راه اطاعت، گام در درجات کمال می‌گذارد و از نردبان کمال بالا می‌رود، مقصود این است که کمال وجودی بیشتری به دست آورده و علم بیشتر، قدرت زیادتر، اراده‌ای نافذتر وحیاتی جاودانه‌تر پیدا می‌کند. در این صورت می‌تواند از فرشته بالاتر قرار گیرد و از کمالات بیشتری بهره‌مند گردد.
بشر، پیوسته خواهان آن است که بر جهان تسلط پیدا کند و کاری را که انسان‌های عادی از انجام آن عاجزند، انجام دهد.به عنوان مثال، گروهی از مرتاضان از طریق ریاضت‌های حرام و آزار دهنده به تقویت نفس و روح پرداخته و قدرت‌هایی را به دست می‌آورند.
امّا راه صحیح که موجب سعادت هر دو جهان می‌گردد، آن است که راه «بندگی» و خضوع در برابر خدای جهان را در پیش گیرد و با پیمودن راه بندگی، مقاماتی به دست آورده و سرانجام قدرت بر تصرف در تکوین پیدا کند.
پیامبر گرامی(ص) در ضمن حدیث قرب نوافل به مقامات بلند سالکان راه حق و پویندگان راه عبودیت وبندگی اشاره نموده، سخن پروردگار را چنین نقل می‌فرماید: «هیچ بنده‌ای به وسیله کاری، نسبت به من تقرب نجسته که محبوب‌تر از انجام فرایض بوده باشد. (آنگاه فرمود:) بنده من با گزاردن نمازهای نافله آنچنان به من نزدیک می‌شود که اورا دوست می‌دارم. وقتی او محبوب من شد، من گوش او می‌شوم که با آن می‌شنود، وچشم او می‌شوم که با آن می‌بیند و زبان او می‌گردم که با آن سخن می‌گوید، و دست او می‌شوم که با آن حمله می‌کند. هرگاه مرا بخواند اجابت می‌کنم و اگر چیزی از من بخواهد می‌بخشم».
دقت در این حدیث، ما را به عظمت کمالی که انسان در سایه انجام فرایض و نوافل پیدا می‌کند، به خوبی رهبری می‌کند. در این حالت قدرت درونی انسان به حدّی می‌رسد که با قدرت الهی صداهایی را که با نیروی عادی نمی‌شنید، می‌شنود و صور و اشباحی را که دیدگان عادی را یارای دیدن آنها نیست، می‌بیند. سرانجام خواسته‌های اوجامه عمل پوشیده، حاجت‌هایش برآورده می‌شود، در نتیجه دوست خدا می‌شود و عمل او، عمل خدایی می‌گردد.
جای شک نیست مقصود از اینکه خدا چشم وگوش او می‌گردد، این است که دیده او در پرتو قدرت الهی، نافذتر و گوش او شنواتر و قدرت او گسترد‌ه‌تر می‌گردد.
بنابراین یکی از آثار کمال نفس، تصرف در جهان طبیعت به اذن خداست. توضیح این که در پرتو عبادت و بندگی، نه تنها حوزه بدن تحت فرمان و محل نفوذ اراده انسان قرار می‌گیرد، بلکه جهان طبیعت نیز مطیع انسان می‌گردد و آدمی به اذن پروردگار جهان، در پرتو نیرو و قدرتی که از تقرب به خدا کسب نموده است، در طبیعت و جامعه انسانی تصرف می‌کند و مبدأ یک سلسله معجزات و کرامات و تحولات اجتماعی می‌شود و در حقیقت قدرت تصرف و تسلط بر تکوین پیدا می‌کند.
در یک تعبیر دیگر می توان گفت: کمال انسان در شکوفا شدن استعداد های الهی نهفته در او در راستای قرب به خداوند است. برای رسیدن به قرب الهی که همان هدف نهایی زندگی و دین است ، چاره ای جز این نیست که انسان خودش را در ظرف عبودیت حق تعالی قرار دهد، منتهی این ظرفیت بیشتر یک ظرفیت کیفی است تا کمی، یعنی آنچه مهم است، کیفیت عمل و عبادت است تا کمیت آن.
ممکن است کسی با یک عمل مخلصانه در راه خدا ،مانند شهادت در راه خدا، این راه را طی نماید و به مقصد برسد و یا عارفی با چند سال تلاش و ریاضت به کمال خود نهایی خود واصل گردد و در مقابل کسی هم صدو بیست سال عبادت کند، نماز بخواند و روزه بگیرد ولی به کمال و رشد معنوی قابل قبولی نرسد.
آنچه در این مسیر مهم است، اول . بودن در راه است و دوم. خلوص نیت و خالی بودن از هر شایبه ریا و انگیزه های دنیوی غیر الهی. سوم. صدق و راست گویی با خداوند، یعنی انسان با خود و خدای خویش صادق باشد و اگر ادعای ایمان می کند، واقعا مومن باشد و به وظایف عبودیت عمل کند.
سرعت و کندی انسان در وصول به کمال نیز بسته به مرتبه صدق و اخلاص او متفاوت خواهد بود. در این مسیر حتی ممکن است کسی همان گونه که در روایات هم آمده، با چهل روز رعایت اخلاص در نیت و عمل، چشمه هایی از حکمت از درونش بجوشد و به کمالات مهمی نایل گردد.

راه کمال انسان:

برای اینکه انسان در راه خدا قرار بگیرد و به سمت اخلاص حرکت کند و به کمال نهایی خود واصل شود، طی مراحل زیر ضرورت دارد.
1- قرب فرایض ، یعنی ظرف انجام واجبات و ترک محرمات و به عبارتی ظرف تحصیل تقوی
2- قرب نوافل، به معنی انجام مستحبات و ترک مکروحات و به عبارتی ظرف تحصیل ورع
چند تذکرمهم :

1-انسان به وسیله نوافل و مستحبات به اوج در کمال و قرب الهی می رسد ، ولی این ظرفیت هنگامی در ساخت انسان و تعالی او مؤثر می افتد که شخص سالک، نسبت به تحصیل تقوی و انجام واجبات به اطمینان رسیده باشد؛ زیرا مرتبه نافله پس از واجب است و بدون تقوی ، ورع حاصل نمی شود.
رسول خدا (ص) در یک روایت قدسی بسیار مهم فرموده است: قال الله عزوجل: ... ما تقرب الی عبد بشیء احب الی مما افترضت علیه و انه لیتقرب الی بالنافله حتی احبه، فأذا احببته کنت سمعه الذی یسمع به و بصره الذی یبصر به و لسانه ینطق به و یده التی یبطش بها ان دعانی اجبته و ان سألنی اعطیته.
خدای عزوجل فرمود: ... هیچ بنده ای با وسیله ای که نزد من محبوب تر باشد از آن چه بر او واجب کرده ام، به من نزدیک نشد. همانا او با نماز نافله به من نزدیک شود تا آن جا که او را دوست بدارم و چون دوستش بدارم گوش او شوم که با آن بشنود و چشم او شوم که با آن ببیند و زبان او شوم که با آن سخن گوید و دست او شوم که با آن ضربه زند. اگر مرا بخواند، جوابش دهم و اگر از من خواهش کند به او بدهم».
2- ظرف عبودیت با دو مانع بزرگ روبرو است که تا این دو مانع از سر راه انسان مرتفع نشود ،موفقیتی حاصل نمی گردد.
مانع اول: اسارت های انسان: عادتهای بد، دلبستگی به لذتها و شهوتهای دنیوی، وابستگی ها و برخی گرایش های افراطی مادی، مانع موفقیت انسان در ظرف عبودیت و بندگی خداوند است. بدین منظور سالک اگر بخواهد در این مسیر موفق باشد باید برای تحصیل آزادی معنوی و اخلاقی تلاش مستمر نماید و خویش را از اسارت هواهای نفسانی و خواسته های شیطانی برهاند.
مانع دوم: خلقیات و ملکات اخلاقی رذیله : رذایل اخلاقی مانع می شوند که شخص بتواند به وظایف عبودی خود به نحو صحیح و احسن عمل نماید ، به طور مثال، کسی که دارای رذیله بخل است ، هرگز قادر نخواهد بود به انجام واجبات مالی خود اقدام نماید. اگر انسان در تحصیل آزادی و تهذیب نفسانی از اسارتها و ملکات رزیله موفق شود ،آنگاه در مسیر عبودیت نیز موفق خواهد بود.
3- طی تمامی این مراحل بسته به تحصیل عقلانیت معنوی و تقویت ایمان یقینی انسان است. در روایت بسیار مهمی در این زمینه آمده است «العقل ما عبد به الرحمان و اکتسب به الجنان؛ عقل آن چیزی است که به وسیله ان خدای عبادت می شود و بهشت به دست می آید» (اصول کافی، ج 1 - کتاب العقل والجهل، ج 3، ص 11، از امام صادق(ع).
هر کس به مقدار عقل و باور یقینی خود در این مسیر حرکت می کند و موفق میشود . حتی ملاک سنجش عمل و شخصیت انسان ها به لحاظ ارزشی و ملاک محاسبه اعمال در قیامت به مقدار عقل او بستگی دارد.
راه پرورش عقل و ایمان: عقل انسان با دو چیز پرورش می یابد.
1- تحصیل دانش و بینش معنوی و الهی (خدا شناسی- انسان شناسی- دین شناسی- جهان شناسی- معاد شناسی).
2- کسب تجربه عملی ، انسان به هر میزان که در این مسیر حرکت می کند و مزه ، لذت و آثار عبودیت حق تعالی را با جان خویش احساس می نماید ، عقلش فراتر می رود و حرکت و زندگی عقلانیش به سوی خداوند و قرب او قوت می گیرد.
شما برای رسیدن به کمال باید برنامه داشته باشید، منتهی مواردی که باید در برنامه ریزی رعایت کنید عبارت است از:
1- سیر مطالعاتی و افزایش اطلاعاتی که منتهی به آگاهی و بیداری شما می شود. برای آشنایی با این سیر لازم است دوباره سوال مطرح نمایید تا برایتان پاسخ ارسال شود. در این زمینه شرکت در جلسات مذهبی و استماع سخنرانی ها و مواعظ و همچنین تلاوت مداوم قرآن کریم و خواندن روایات اسلامی و شرح زندگی بزرگان و اهل عرفان و سلوک و مباحث مربوط به معاد و رستاخیز نیز بسیار مفید است.
2- پاکسازی و تهذیب نفس از عادت های بد و دلبستگی ها و وابستگی ها و اموری که مانع کمال و سیر و سلوک انسان به سوی خدا تلقی می شود.
3- اصلاح صفات شخصیتی و پاک سازی دل و درون از رزایل اخلاقی و آراسته شدن به فضایل اخلاقی از طریق راهکارهای علم اخلاق و تمرین آن ها در معاشرت با مردم و رعایت اخلاق اجتماعی.
5- تفکر شخصی در اندیشه های فلسفی که در بینش دینی مطرح می شود مانند, خداشناسی و انسان شناسی و هستی شناسی و دین شناسی و معاد شناسی در راستای تقویت اعتقاد و یقین.
6- انجام وظایف عبادی و تحصیل صفت تقوی و پرهیزکاری, از طریق آشنایی با واجبات دینی و گناهان و پایبندی به احکام دینی .
7- تقویت ارتباط عاشقانه با خداوند و اولیای معصومین(ع) و مومنان اهل ولایت و محبت, از طریق انجام مستحبات و زیارات و مانند آن.
در صورتی که این مسیر به درستی و عالمانه طی شود, به طور قطع حالات انسان دارای ثبات خواهد بود و دگرگونی ها و تحولات سامان یافته تر می شود و نگرانی ها رفع خواهد شد.


What do eccentric heel drops do?
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:43 ق.ظ
Howdy I am so excited I found your blog, I really found you by accident, while I was
researching on Digg for something else, Anyways I am
here now and would just like to say kudos for a tremendous post and a all round
entertaining blog (I also love the theme/design),
I don't have time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great work.
Can you get an operation to make you taller?
شنبه 14 مرداد 1396 10:24 ق.ظ
Everything is very open with a really clear explanation of
the challenges. It was definitely informative.
Your site is extremely helpful. Thank you for
sharing!
jessiakirschman.jimdo.com
شنبه 17 تیر 1396 05:52 ق.ظ
Excellent article. I will be facing a few of these issues as well..
woke up with a foot pain
پنجشنبه 8 تیر 1396 11:22 ق.ظ
These are really fantastic ideas in on the topic of blogging.

You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.
foot pain exercises pdf
چهارشنبه 7 تیر 1396 08:20 ب.ظ
Hello, Neat post. There is an issue together with your web site in internet explorer,
would check this? IE still is the market chief and a good part of other folks will
pass over your magnificent writing because of this problem.
https://sordidelection650.wordpress.com/2015/06/22/could-hammer-toes-result-in-foot-tingling/?sha...
یکشنبه 4 تیر 1396 08:05 ق.ظ
Glad to be one of several visitants on this awesome website
:D.
rachaelzolinski.jimdo.com
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 01:57 ق.ظ
Glad to be one of the visitants on this awe inspiring site :D.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 04:08 ق.ظ
It's remarkable in favor of me to have a website, which is useful in favor
of my experience. thanks admin
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 01:08 ق.ظ
Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis.
It's always exciting to read through articles from other writers and
practice a little something from their websites.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 09:08 ق.ظ
I think what you published was very reasonable. However,
what about this? what if you typed a catchier title?
I am not saying your content is not solid., but suppose you added a post title that makes people want
more? I mean wellcome - توشه راه كمال is kinda vanilla.

You should glance at Yahoo's home page and watch how they
create article titles to get viewers interested. You might add a video or a related picture or two to
grab readers interested about what you've got to say.

In my opinion, it would make your website a little bit
more interesting.
برنامه دریافت جدیدترین یوزرنیم و پسورد نود 32
پنجشنبه 12 شهریور 1394 10:37 ق.ظ
ســــلام !
وبلاگتان زیباست!

ما برای کاربرانی که از آنتی ویروس نود 32 استفاده میکنند ، برنامه ای طراحی کردیم که بتوانند جدیدترین یوزرنیم و پسورد نود 32 را تنها با یک کلیک دریافت کنند.
این برنامه نیاز به نصب ندارد و حجم آن کمتر از 100 کیلوبایت میباشد و هیچگونه تبلیغات مزاحم به همراه خود ندارد!
با دانلود این برنامه از این پس تنها با یک کلیک و در کمتر از 3 ثانیه جدیدترین یوزر و پسورد آنتی ویروس خود را دریافت کنید.
این برنامه کاملا رایگان میباشد و دائما پشتیبانی و آپدیت میشود.
امکاناتی دیگر مانند مشاهده قیمت ارز و طلا و مشاهده جدول لیگ برتر و ... نیز به نرم افزار اضافه میشود.
برای دانلود به وبلاگ ما بیایید.
لطفا برای حمایت از ما ، وبلاگ ما را لینک کنید.
موفق باشید
کتاب آموزش مسائل جنسی و زناشویی برای اولین بار کاملا تصویری و عکسهای واقعی
پنجشنبه 30 بهمن 1393 11:42 ب.ظ
اگر سنتان زیر 18 سال میباشید خواهش میکنم این نظر رو نخونید.
کتاب آموزش مسائل جنسی و زناشویی برای اولین بار کاملا تصویری و عکسهای واقعی
این کتاب صد در صد مورد نیاز شماست چه مجرد و چه متاهل
فقط تا پایان اسفند 1393 با این قیمت استثنایی عرضه میشود.
این کتاب آموزشی مخصوص افراد بالای 18 سال بویژه زوج های جوان است.
از عواقب خودارضایی با خبرید؟
موثرترین راههای ترک ان را می دانید؟
آقایان ! از زود انزالی رنج می برید ؟
خانم ها ! همسرتان قادر به ارضا شما نیست ؟
از سایز آلت خود ناراضی هستید ؟
نظر خانم ها را در این مورد می دانید؟
میخواهید به همراه همسرتان ارگاسم طولانی و دلپذیر داشته باشید ؟
می خواهید لذت جنسی دو طرفه را تجربه کنید؟
جواب همه افراد مثبت است اما به علت حجب و حیا در خانواده ها اموزش این مسائل مهم به خوبی صورت نمیگیرد و به علت عدم اگاهی و در برخی موارد اگاهی های غیر علمی و ناقص بسیاری افراد قادر به لذت بردن ازاین عواطف و احساسات خدادادی نیستند و برعکس عامل سرخوردگی و نگرانی و تشویش و اختلال در زندگی روزمره شان نیز می شود.
این کتاب در سایر سایت های دیگر به قیمت های بالا به فروش میرود.
اما ما به دلیل اهمیت آن این کتاب را تنها با 5000 هزار تومان در اختیار شما قرار می دهیم.
برای دیدن فهرست مطالب و خرید این کتاب به وبلاگ ما مراجعه کنید.
با لینک کردن وبلاگ ما ، گامی مهم در حل مشکلات جنسی جوانان جامعه بردارید.
در صورت مسدودی وبلاگ به ما ایمیل بزنید.خرید این کتاب بسیار آسان است.

شبکه اجتماعی فیس پلاک
جمعه 5 دی 1393 04:04 ب.ظ
سلام از وبلاگتون دیدن کردیم
از شما رسما دعوت میکنیم تا در شبکه ما عضو شوید و مطالبتان را به اشتراک گذارید تا بقیه هم استفاده کنند
منتظر حضور شما دوست عزیز هستیم!

با تشکر
مدیریت شبکه اجتماعی فیس پلاک
زیمابی
پنجشنبه 15 آبان 1393 07:34 ب.ظ
جذاب ترین فروشگاه اینترنتی

زیمابی - سایت انتخاب و خرید جدیدترین کالاهای دیجیتالی به همراه ارائه محتوای تخصصی بصورت ویدئویی و مرجع نقد و بررسی کامل کالا جهت خدمت رسانی به مشتریان اینترنتی

صفحه نخست : www.ZIMABI.com
شبکه ویدئوها : www.zimabi.com/videos
تبادل نظر کاربران : www.zimabi.com/blog
دانلود های رایگان : www.zimabi.com/download
خبرگزاری برندها و تکنولوژی : www.zimabi.com/news
گلنار سافت
چهارشنبه 14 آبان 1393 08:24 ب.ظ
سلام وبلاگت عالیه!
حتما براش خیلی زحمت میکشی!
میخوام بهت یه برنامه معرفی کنم که کار تو رو راحت تر کنه.
این برنامه به طور اتوماتیک که اجرا میشه به وبلاگت وارد میشه و برات پست ارسال میکنه.
این پست ها از وبلاگ های بروز شده و سایت های بزرگ انتخاب میشه
یعنی هرروز وبلاگت آپدیت میشه بدون اینکه کاری انجام بدی.
در هر روز میتونه تا 100 تا پست ارسال کنه که هیچکدام تکراری نیست.
در ضمن میتونی موضوع پست ها رو هم خودت انتخاب کنی. تنوع موضوعاتش خیلی زیاده مثل علمی، سیاسی، اقتصادی، ورزشی، سرگرمی، موزیک و صد ها موضوع متنوع دیگه .
با بروز شده اتوماتیک وبلاگت آمار بازدیدت هم خیلی میره بالا.
همچنین میتونی پست های مورد علاقه ات رو توش ذخیره کنی و بهش زمانبندی ارسال بدی تا بفرسته.
قیمتش ماهانه فقط 5000 تومانه.اگه دو ماه بخری میتونی همیشه رایگان استفاده کنی.
تو میتونی اول با نسخه آزمایشی تست کنی که کار میکنه و وقتی مطمئن شدی ، بخری.
برای دانلود نسخه آزمایشی به وبلاگم بیا. ورژن 2 منتشر شد.
اگه سوالی یا مشکلی داشتی بهم ایمیل بزن.
فعلا خدانگهدار!
سارا شکیبا
یکشنبه 13 مهر 1393 06:08 ب.ظ
سلام وبلاگت قشنگه!

من بازی های آندروید زیادی توی وبلاگم گذاشتم

حتما بیا دانلود کن و نظر برام بذار!

ممنون
افرا
سه شنبه 14 مرداد 1393 09:10 ق.ظ
سلام!
--------------
چندتا از اعترافات جالب و خنده دار بگم
---------------------------------------
اعتراف میکنم یه روز دختر همسایه مونو توخیابون داشت میرفت بامامانش دیدم
نیشمو با ذوق زدگی تا بناگوشم بازکردم و گفتم
سلام مونا………. چطوری؟………
دیدم تحویلم نگرفت و مامانشم میخندید
اومدم خونه به مامانم گفتم این دختر همسایه چه زود بزرگ شد تا دیروز اینقد بود
گفت :کی
من:همین مونا دیگه دختر آقای …
گفت :اون مبیناست مونا مامانشه!!
------------------------------------------------------------------------
بازم از این اعترافات هست اگه خواستی بیا بخون
سایت سرگرمی تفریح24
موفق و موید باشین
پاپ من
سه شنبه 7 مرداد 1393 11:43 ب.ظ
سلام دوست عزیز!

یک پیشنهاد عالی برای کسب در آمد از وبلاگتون

سیستم کسب درآمد پاپ من

ثبت شده در ستاد ساماندهی

نرخ هر آی پی = از 60 تا 150 ریال

پاپ آپ اول = 30 ریال و دومی 30 ریال

تسویه حساب منظم و روزانه

اول از طریق لینک زیر ثبت نام کنید

بعد از ثبت نام وبسایت خودتون رو ثبت کنید

بعد یک کد در قالب وبلاگتون قرار میدید

بعد به ازای هر بازدید کننده 60 تا 150 ریال دریافت میکنید

از طریق لینک زیر ثبت نام کرده و شروع به کسب درآمد کنید!

پرداخت منظم و شمارش بالا از مزیت های سایت ماست

کافی است امتحان کنید!

مطمئنم خوشتون میاد و راضی خواهید بود!


لینک ثبت نام :
http://popman.ir/user/signup/ref:437

منتظرما!

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر